Olejové vytápění

Princip fungování

Jako olejové vytápění označujeme systém, kde se teplo vyrábí spalováním topného oleje extra lehkého (TOEL).

Ten se obvykle skládá ze 3 hlavních součástí, a to úložiště paliva (nádrže), tepelné techniky (kotle, zásobníků pro ohřev teplé vody atd.) a odvodu spalin (komína).

Olejové technologie lze připojit ke všem běžným topným systémům v domě, jako jsou otopná tělesa (radiátory), podlahové nebo stěnové vytápění, či výměníky řízeného větrání. Olejový kotel se velmi často využívá i pro ohřev teplé vody.

Zvlášť efektivní je použití tzv. hybridních systémů, kdy se olejové vytápění kombinuje s:

  • ohřevem teplé vody nebo podpory vytápění energií z fotovoltaiky nebo solárních panelů
  • krbem nebo krbovými kamny s výměníkem
  • tepelným čerpadlem

Typy kotlů

Olejové kotle má v nabídce celá řada renomovaných výrobců. Nejčastěji jde o kotle stacionární (stojící na podlaze) s ocelovým, nerezovým nebo litinovým výměníkem, které jsou osazeny přetlakovým nízkoemisním hořákem na spalování topného oleje (TOEL). V omezené míře jsou k dispozici i závěsné olejové kotle.

Pokud jde o techniku spalování, zájmu zákazníků vévodí vysoce účinné olejové kondenzační kotle. Díky nim lze snížit roční spotřebu paliva až o 30 %.

Při náhradě starých nevyhovujících uhelných kotlů je jasnou volbou zákazníků nízkoteplotní olejový kotel, a to především kvůli spolehlivé technice za příznivou cenu.

Nízkoteplotní kotle na topný olej se instalují od 80. let 20. století a během uplynulých let získaly na oblibě kvůli jednoduché technice a výborné provozní spolehlivosti. V běžném provozním režimu pracují i s nižšími teplotami topné vody bez vzniku nízkoteplotní kondenzace (kotel se „nepotí“). Tím se snižuje spotřeba energie a tím i náklady na vytápění.

Uskladnění TOEL

K bezpečnému uskladnění zásoby topného oleje slouží nádrže, které lze umístit přímo v domě. Mohou stát ve sklepě, v garáži nebo v technické místnosti přímo vedle kotle. Jsou neprodyšně uzavřené a vybavené speciální bariérou, která zabraňuje úniku „naftového“ zápachu do domu. 

Dnes jsou nejvíce využívány plastové dvouplášťové nádrže o kapacitě 700 – 1500 litrů. Jejich výhodou je, že se dají spojovat do různých sestav tak, aby bylo vyhověno požadavku uživatele na dostatečnou kapacitu a úsporné využití prostoru.

 V průběhu času, jak se zvyšovala účinnost tepelné techniky a zároveň snižovala energetická náročnost rodinných domů, snižovala se i potřebná kapacita úložiště topného oleje. Proto je dnes běžné, že pro zajištění celoročního vytápění a ohřevu teplé vody postačuje úložiště o kapacitě 2000 litrů, které zabere přibližně 2 m2 podlahové plochy.

0 +

Dokončených projektů

0 let

V oboru

0 +

Spokojených klientů

0

Ocenění

Často kladené otázky ohledně olejového vytápění

Spolehlivá energie v nespolehlivé době

  • Energetická nezávislost

  • Vysoká výhřevnost

  • Bezpečnost a spolehlivost

  • Čistá forma energie